Spacer badawczy i dalszy przebieg konsultacji

W sobotę 17 października o 14:00 rozpocznie się spacer badawczy z udziałem architektów i mieszkańców. Wspólnie obejrzymy teren centrum i wskażemy na jego słabe i mozbiórkacne punkty. W planach są też warsztaty plenerowe organizowane przez zespół architektów.

Spacer badawczy/ fotostory

W sobotę 17.10 odbędą się warsztaty 1 i 2, które przyjmą formę spacerów badawczych – po Centrum Falenicy oraz po terenie targowiska.

Spacery prowadzone będą przez zespół projektowy: badaczka Kaja Dziarmakowska, architekci Krystian Kwieciński i Maciej Siuda, projektant produktu i przestrzeni sportowo-rekreacyjnych Dorota Kabała.

Spacer badawczy/ fotostory to metoda prowadzenia wywiadu w trakcie spacerowania, przyjmująca formę swobodnej rozmowy. W trakcie fotostory rysujemy też mapy poznawcze, wyznaczamy ważne trasy, robimy zdjęcia.

Cele: Celem spaceru badawczego jest spojrzenie na przestrzeń z perspektywy jej użytkowników. Ta metoda daje dobre i pogłębione rozeznanie w terenie, pozwoli zespołowi projektowemu poznać zwyczaje korzystania z Centrum Falenicy i targowiska, pozwoli zidentyfikować i zrozumieć kwestie, które mają największy wpływ na odbiór otoczenia przez mieszkańców, kupców oraz przez wszystkie inne osoby używające tej przestrzeni.

Zastosowanie: Spacery badawcze stosuje się przy konsultacjach społecznych, badaniach przestrzeni np. na potrzeby opracowania projektu architektonicznego, tak też jest w przypadku projektu Centrum Falenicy i targowiska.

Liczba spacerowiczów: W każdym spacerze może uczestniczyć od jednej do nawet kilkunastu osób będących „lokalnymi ekspertami”. Ważne, by grupa specerowiczów była mniej więcej spójna, by w trakcie spaceru była możliwość rozmowy o wybranych problemach, ważnych dla całej grupy.

Lokalni eksperci to termin, który może oznaczać np.

  • mieszkańców Falenicy
  • przedstawicieli różnych grup wiekowych
  • osoby korzystające z przestrzeni ze względu na swoje obowiązki zawodowe i inne codzienne rutyny (np. chodzenie do szkoły, biegacze, spacerujący z psami, korzystający ze stacji, pracownicy okolicznych sklepów i instytucji)
  • użytkownicy o specjalnych potrzebach np. rodzice z wózkami dziecięcymi, małe dzieci, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami

Długość rozmowy i spaceru zależy od liczby ważnych dla danej grupy lokalnych ekspertów miejsc.

Przewidywany czas spacerów: spacer po Centrum Falenicy 60min, spacer po targowisku 60min.

Start spaceru: 14:00 Skwer Rożek

 

A w poniedziałek o 18:00 dalsza część konsultacji. Kupcy, mieszkańcy i architekci pracować będą nad koncepcją centrum lokalnego. Ze względów technicznych obowiązują zapisy: e-mail: wawer.konsultacje@um.warszawa.pl lub tel. 22 443-68-69.

Kolejne warsztaty w poniedziałek 26 października o 18:00. Również obowiązują zapisy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s