Spotkanie przedstawicieli Rady Osiedla i kupców

Notatka ze spotkania przedstawicieli kupców, rady osiedla Falenica z udziałem radnego dzielnicy Andrzeja Wojdy 23 stycznia 2016 r.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy zespołu ds. konsultacji społecznych rady osiedla Falenica
Celem spotkania było:
1. Rozmowa i poznanie swoich stanowisk w kwestii przebudowy targowiska w Falenicy;
2.  Wypracowanie wspólnej wizji prezentowanej przez stronę społeczną.

Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze, udało nam się nakreślić pole kompromisu oraz wyznaczyć kwestie wymagające dalszych rozmów i ustaleń. Ustalono, że tego typu spotkania powinny być jawne, cykliczne a porozumienie jest w interesie nas wszystkich.

Przebieg spotkania i ustalenia:
1. Przedstawiciele kupców zaprezentowali swoje poprawki do projektu architektów. Respektując główne wytyczne zaproponowali by zadaszony plac do handlu samochodowego znajdował się wewnątrz bazaru, a nie na jego obrzeżach. Od strony Trocinowej znajdowałby się rząd pawilonów, a sama Trocinowa znajdowała by się tak jak obecnie na zapleczy bazaru, a nie stała by się ulicą handlową. Przedstawiciele RO poparli ten postulat, bo dzięki temu uda się odgrodzić uciążliwy dla mieszkańców bałagan od ulic naszego osiedla. Wszystkie strony zgodziły się też, że część bazaru od strony Walcowniczej mogłaby być przestrzenią otwartą, niezamykaną, co sprzyjały rozwojowi w nich np. gastronomii czy punktów czynnych dłużej niż reszta bazaru. Dojazd na plac targowy dla samochodów odbywałby się  dotychczasowymi bramami 1) od ulicy Trocinowej 2) od ulic Bystrzyckiej. Pozostawienie furtki od ul Filmowej na wysokości Delikatesów. Szerokie wejście od ulicy Walcowniczej. Uzgodniono, że przedstawiciel kupców przygotuje rysunek ze schematycznym rysunkiem ich koncepcji bazaru.
2. Kupcy zaproponowali, by na bazarze pojawiały się wózki zakupowe, radny Wojda podkreślił by projekt odwoływał się do stylu świdermajer. Przedstawiciele RO ponowili prośbę o zawarcie w projekcie infrastruktury rowerowej czyli krytego parkingu. Zgodnie stwierdziliśmy, że na bazarze potrzebne są co najmniej dwie toalety w tym jedna, która mogłaby być czynna także poza godzinami pracy bazaru, najlepiej od strony Walcowniczej. Kupcy postulowali, by dotychczasowi handlujący mogli wynajmować pawilony w pierwszej kolejności, z pominięciem procedury licytacji. Wszystkie powyższe kwestie spotkały się ze zrozumieniem i poparciem wszystkich stron.
3. Rozmawialiśmy też o potrzebie reorganizacji ruchu wokół bazaru. Wszyscy byli zgodni, że należy jeszcze raz przemyśleć zmianę tras autobusów w soboty handlowe, tak by usprawnić transport publiczny. Obecna sytuacja na ul. Bystrzyckiej w soboty jest nie do zaakceptowania. Wszyscy zgodziliśmy się, że zaproponowane przez architektów przeniesienie i połączenie przystanków oraz wyznaczenie węzła przesiadkowego przy ul. Walcowniczej wraz z budową zatoczek to dobre i potrzebne rozwiązanie. Również postulat, by parking przy ul. Walcowniczej/Bystrrzyckiej zyskał dodatkowy wjazd/wyjazd od strony Walcowniczej, co usprawniłoby parkowanie, nie wzbudził kontrowersji. Pojawił się pomysł, by na  części Trocinowej przylegającej do bazaru obowiązywał ruch jednokierunkowy oraz pomysł ronda na skrzyżowaniu Bystrzyckiej i Walcowniczej, który jednak spotkał się z protestem części zespołu RO.
4. Dyskusję wywołała kwestia miejsca dla handlu sobotniego. Przedstawiciele RO postulowali wyznaczenie sobotniego placu targowego na części parkingu, w obawie przed rozlaniem się handlu na ulice, tak jak jest dziś. Kupcy wyrazili niepokój w związku ze zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych. Pojawił się argument, że dodatkowy teren może udostępnić FALA, tak jak jest dotychczas, co tylko pogłębiło obawy przedstawicieli RO. Sprawa wymaga dalszych uzgodnień, ale w szerszym kontekście pozostałej części centrum, bo plac mógłby wpisywać się w koncepcję centrum lokalnego.
Uczestnicy:
ze strony Rady Dzielnicy: Andrzej Wojda
ze strony zespołu ds konsultacji społecznych „Nasze centrum” oraz Rady Osiedla: Helena Kroszczyńska, Jacek Wiśnicki, Bartosz Mróz i Andrzej Tomaszczyk
ze strony kupców: Roman Cała, Jacek Niedbałka, Andrzej Macisowicz, Tomasz Neffe, Anna Kochan, Wiesław Kurek i B. Beczkowicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s