Stanowisko RO w sprawie tunelu w Falenicy

Drodzy Sąsiedzi,
o planach budowy tunelu drogowego w Falenicy dowiedzieli
śmy się w połowie lutego. Było to dla wszystkich duże zaskoczenie i od początku budził ambiwalentne uczucia. Z jednej strony oczywiście każda nowa przeprawa przez tory cieszy, daje szanse na rozładowanie korków, upłynnienie ruchu samochodowego. Z drugiej jednak, zważywszy na gęstą zabudowę i powstającą „kulturotekę” w Falenicy, taka inwestycja jest kontrowersyjna. Ze względu na brak miejsca na rozjazdy, tunel nie miałby bezpośredniego połączenia z ul. Patriotów. Trzeba by wytyczyć dodatkowe objazdy ul. Młodą, Jagienki i Derkaczy z jednej i Frenkla oraz Bystrzycką z drugiej strony, co znacząco wzmagało by ruch w tym rejonie. Dodatkowo Patriotów nie miała by też bezpośredniego połączenia z nową pętlą autobusową na Bysławskiej, a przegubowe 521 musiały by przeciskać się Derkaczy i Młodą. Zniknęły by też przystanki przy Walcowniczej i Bysławskiej. W tunelu nie planowano ciągu pieszego ani rowerowego, co jeszcze bardziej komplikowało by komunikację. Tymczasem wiadomo, że w bezpośrednim sąsiedztwie „leniwego szlabanu”, powstaną dwie nowe bezkolizyjne przeprawy czyli POW i wiadukt na wysokości Brücknera-Ziarnista (obie po ok. 900 m od dzisiejszego przejazdu). Pojawiło się zatem pytanie, czy tak droga i inwazyjna inwestycja jak tunel, jest w tym miejscu niezbędna?

Dlatego na posiedzeniu Komisji Inwestycyjnej wyraziliśmy swoje obiekcje wobec tunelu, co znalazło zrozumienie u większości radnych. Rezultatem była stosowna uchwała, wzywająca do budowy przejścia pieszo-rowerowego, w miejsce tunelu samochodowego. Uchwała ta nie została poparta przez ogół radnych na posiedzeniu rady dzielnicy i skierowana do ponownego rozpatrzenia. Sprawa jest więc otwarta.

Tak naprawdę nie jest to jednak wybór między tunelem drogowym a pieszym, a między dwiema wizjami Falenicy. Z jednej strony jest wizja oazy na skraju Warszawy, wyrosłej z tradycji letniska, osiedla cichego, ale pełnego ludzi i tętniącego swoim nie nazbyt wielkomiejskim życiem. Z drugiej – dość prestiżowej sypialni w otulinie zieleni, oglądanej głównie przez szyby samochodów. Tunel drogowy to wybór tej drugiej wizji i degradacja centrum Falenicy, nad którego modernizacją pracujemy wspólnie od prawie dwóch lat. To inwestycja wtłaczająca do centrum dodatkowe samochody, których już dziś jest zbyt wiele. Wreszcie – to koniec marzeń o rewitalizacji zasługującej na to ul. Młodej. Wszyscy wiemy, jak wygląda otoczenie nowego tunelu w Międzylesiu, gdzie kawałek żywej, choć mocno zaniedbanej tkanki miejskiej, został zamieniony w wygodny dla kierowców przejazd. Tam jednak, podobnie jak w Radości, takie rozwiązania są usprawiedliwione brakiem podobnych w sąsiedztwie. W Falenicy była by to trzecia przeprawa na długości dwóch kilometrów. Oczywiście likwidacja przejazdu pociągnie za sobą konsekwencje m.in. w organizacji ruchu autobusów. Część z nich będzie musiała przekraczać tory przez nowy wiadukt na wysokości ul. Brücknera, co wydłuży trasę, ale też sprawi, że komunikacją miejską objęte zostaną najbardziej wysunięte na południe części Falenicy, wraz z planowanymi w tamtym rejonie blokami komunalnymi.
Wierzymy,
że tunel pieszo-rowerowy to dobry wybór dla Falenicy, ale zawsze jesteśmy otwarci na dyskusję i rzeczowe argumenty.

Tunel samochodowy wg koncepcji PLK:
– nie ma bezpośredniego dojazdu z ul. Patriotów
– kieruje znaczny ruch, w tym autobusów, w ul. Frenkla, Bystrzycką oraz Młodą, Jagienki i Derkaczy
– degraduje trwale centrum, w tym otoczenie powstającej Kulturoteki
– wymusza likwidację przystanków autobusowych w ul. Walcowniczej i Bystrzyckiej
– zakłada budowę co najmniej dwóch nowych rond, na które nie mam miejsca (Bystrzycka/Walcownicza) i Derkaczy/Bysławska (ryzyko zmniejszenia placu zabaw)
– dodatkowo komplikuje ruch pieszych, którzy będą musieli nadkładać drogi by przejść przez tory
– nie jest konieczny, bo w promieniu 900 metrów powstaną dwa bezkolizyjne przejazdy drogowe (wiadukt na granicy z Michalinem i POW), które stworzą obwodnicę centrum Falenicy

Tunel pieszo-rowerowy, którego chcemy:
– wygodnie, najkrótszą drogą łączy obie strony Falenicy ul. Młodą i plac przed Kulturoteką
– utrzyma ruch pieszy i rowerowy, który zapewnia funkcjonowanie bazaru i ul. Młodej w tygodniu
– ma szerokie i łagodne schody, rampy dla rowerów oraz zjazdy dla wózków i niepełnosprawnych (lub windy)
– w części podziemnej pozwala na ruch rowerem
– można do niego wejść ze strony peronu nr 2, który po modernizacji, jako jedyny będzie obsługiwał ruch podmiejski
– pozwoli na rewitalizację (zieleń, uporządkowanie parkowania) ul Młodej – ostatniej tego typu uliczki w Wawrze.

tunel samochdooawy

Tunel samochodowy wg PLK. Na zielono przejście podziemne. Brak dojazdów do Patriotów, przez co wszystkie samochodowy chcące skręcić w Patriotów, będą musiały objeżdżać tunel bocznymi uliczkami. Zjazdy do tunelu (obnizenia) po min. 130 m w każdą stronę, co pociągnie za sobą m.in. likwidacje banku przy Bysławskiej. W sumie ok. 300 metrów

tunel_pieszy_00000

Schematyczny rysunek tunelu pieszego, z długimi i łagodnymi zejściami. W środku – pas dla rowerów. Likwidacja przejazdu sprawi, że rondo po stronie zachodniej mogłoby być przeniesione na wysokość Bysławskiej, co odzyskało by kilka metrów skwerku u wlotu Młodej. Długość tunelu z zejściami ok. 90 m.

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Stanowisko RO w sprawie tunelu w Falenicy

  1. Tunel pieszy jak najbardziej.
    Drogowy to bezsens, biorąc pod uwagę s2.
    To jest realna propozycja, bo widziałem kompletnie nierealne propozycje w stylu wprowadzeniu torów w wykop, nie wiem co za debil to wymyślił

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s